Ekonomi

JPMorgan’dan ABD hisse senetleri için ‘rahat’ uyarısı

ABD’de hisse senedi yatırımcılarının kendilerine olan güveni JPMorgan Chase stratejistlerinin endişelenmesine neden oldu.

Mislav Matejka liderliğindeki ekibin aktardığı notta, “Güven konusunda belirgin bir rahatlık var, Volatilite Endeksi tarihi düşük seviyelerde ve hisse senedi pozisyonları ortalamanın üzerine çıktı. Artık hiçbir güvenlik ağı yok ve fırsatları kaçırma korkusu (FOMO) tüm hızıyla sürüyor.”

ABD hisse senetleri, ekonominin beklenenden daha iyi performans göstereceği ve faiz oranlarının yakında zirveye ulaşacağı beklentileri üzerine bu yıl güçlü bir yükseliş kaydetti. Yapay zekadaki gelişmelere ilişkin iyimserliğin etkisiyle artış özellikle teknoloji paylarında belirginleşti.

Matejka, Eylül ayı genel olarak hisse senetleri açısından zayıf geçse de inancın ve hisse senedi pozisyonlarının düşüş eğiliminden uzak olduğunu vurguladı.

Yatırımcı güveni tamponların ortadan kalkmasına neden oluyor

Devlet uzmanlarından oluşan grup, “Yatırımcı güveni artık tamamen ekonomideki yumuşak inişe paralel konumlandığı için artık tampon yok” dedi.

Banka, MSCI ABD Endeksi’nin 12 aylık fiyat/kazanç oranının özellikle yüksek reel getirilere karşı bu seviyelerde 19 kat arttığına dikkat çekti. Grup, katsayıların hisse başına faiz momentumu ile pozitif korelasyon gösterdiğini ve faiz revizyonlarının tekrar geri dönebileceğini belirtti.

Matejka’ya göre uluslararası hisse senetleri ABD’ye göre daha cazip görünmeye devam ediyor. Banka, ABD hisseleri için statüsünü düşürme yönündeki görüşünü korurken, başta İsviçre olmak üzere dünyanın geri kalanına yönelik duruşunu sürdürüyor. Ancak S&P 500’ün bu yıl ABD hariç MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nden daha iyi performans göstermesiyle bu strateji hâlâ meyvesini vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu