Ekonomi

Ayçiçeği Üreticileri Kuraklık Nedeniyle Borçlarını Ödeyemiyor

Edirneli ayçiçeği üreticisi Erdal Akgün, kuraklık nedeniyle ayçiçeği veriminde ciddi kayıplar yaşandığını belirterek, tarım kuruluşlarının çiftçilerin borçlarını ertelemesi gerektiğini söyledi. Akgün, “Bu verimsizlik nedeniyle çiftçiler borçlarını ödeyemeyecek, hayvanı olanlar da hayvanlarını yeniden satmaya başlayacak.”

Edirneli ayçiçeği üreticisi Erdal Akgün, bölgede yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeği hasadında verim kaybı yaşandığını, bazı çiftçilerin verim yetersizliği nedeniyle ayçiçeklerini hasat etmeden tarlada bıraktığını söyledi. Bu yıl verim kaybı nedeniyle tarım kuruluşlarının çiftçilerin borçlarını ertelemesi gerektiğini belirten Akgün, çiftçilerin verim düşüklüğü nedeniyle borçlarını ödeyemeyeceklerini kaydetti.

“BORÇ ARABASI İÇİNDEYİZ”

Akgün şunları söyledi:

“Tarihte belki de ilk kez bir şey beklemiyoruz, çünkü kuraklık ve aşırı sıcaklardan kaynaklanan verimsizlik çiftçiyi gerçekten mağdur etti. Çok zor, 60-70-80 kilo bile, ayçiçeği bile. Biçilmemiş tarlalar çiftçiyi bir anlamda çok daha zor durumda bıraktı. Borç tuzağına düştük. Çiftçiyi kurtaran şeyin verimlilik olduğunu hep söyledik. Rekoltenin yanı sıra artan maliyetler ve ayçiçeği fiyatlarının da yükselmesi. Bir yıldır taşınmamak bizi daha da zor duruma düşürdü. Tarım kuruluşlarının bu durumda dikkatli davranmasını istiyorum. Protesto edilmesi için de icraya alınmasını, en azından devlete olan borçların beklenmesini istiyorum. Ziraat Odaları, Trakya Birlik, Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifleri. Bu verimsizlik nedeniyle borçlarını ödeyemeyen çiftçiler yeniden hayvanlarını satmaya başlayacak, bu da bir yandan hayvancılığın sona ermesi, diğer yandan da hayvancılığın sona ermesi anlamına geliyor. Yağlı bitkilerdeki eksiklik giderek artıyor. “

haberpersembe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu