Ekonomi

Almanya ÜFE’de 16 ayın en düşük artışı

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre, ülkede sanayi ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 4,1 arttı.

Ulaştırma fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte üretici fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskı zayıflarken, Mayıs ayında analistlerin beklentileri daha düşüktü. altındaartış kaydedildi.

Piyasa beklentisi Mayıs ayında ÜFE’nin yıllık yüzde 1,7 artması yönündeydi. Bu dönemde ÜFE’deki yıllık artışın Ocak 2021’den bu yana en düşük yıllık artış olması dikkat çekti. Mayıs ayında üretici fiyatlarındaki aylık düşüş üst üste 8. aya taşındı.

Mayıs ayındaki yıllık artışın en değerli nedenleri taşıt ve makine dahil sermaye malları fiyatları ile tüketim malları fiyatları olmuştur. Sermaye malı fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 arttı.

Orta malı fiyatlarında yıllık bazda yüzde 2,3 oranında düşüş olurken, güçlü tüketim mallarında yüzde 7,9 oranında artış oldu.

Gıda fiyatlarının yıllık bazda yüzde 11,9, şeker fiyatlarının ise yüzde 92 artması dikkat çekiyor. Bitkisel yağların fiyatı da yıllık yüzde 43,7 azaldı.

Mayıs ayında elektrik fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 düştü.

aybastiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu